
Destinacija
Otkrijte Korčulu

Povijest Korčule - Otkrijte bogato kulturno naslijeđe
Legenda kaže da ime otoka Korčula potječe od drevnog imena Korkyra, koje su Dori iz grčkog grada Knidosa dali prvom naselju na otoku. Da bi ga razlikovali od otoka Krf u Grčkoj, Strabo je u 1. stoljeću pr. Kr. dodao pridjev "melaina" (crni) imenu Korkyra.
U 10. stoljeću, car Konstantin VII. Porfirogenet je u svojim spisima zabilježio slavenska imena Kurkra i Krkar, ovisno o tome jesu li ih koristili Korčulanski Rimljani ili Slaveni. Pod utjecajem Mlečana, slavensko ime se promijenilo u Curzola.
Prva kolonija na Korčuli osnovana je u 6. stoljeću pr. Kr. dolaskom Dora iz Knidosa na otok. Iako Pseudo Skyloks i Strabo iz 1. stoljeća pr. Kr. donose prve vijesti o naselju, još uvijek nije sigurno gdje se točno nalazilo. Neki autori vjeruju da je naselje bilo između Potirne i Vele Luke na zapadnom dijelu otoka, drugi u području Lumbarde, ali najvjerojatnije je bilo u području današnjeg grada Korčule.
Najstariji tragovi naseljenosti na otoku datiraju iz neolitika, što potvrđuju brojni arheološki nalazi. Najznačajniji nalazi dolaze iz Vela špilje blizu Vele Luke i Jakasove špilje južno od Postrane (Žrnovo). Nalazišta artefakata ukazuju da su prvi stanovnici došli s obližnjeg kopna, dok keramika upućuje na veze s Sicilijom i južnom Italijom.
Brojne gradine i tumuli iz srednjeg drugog tisućljeća pr. Kr. označavaju razdoblje ilirskog naselja. U 4. stoljeću pr. Kr., grčki kolonisti s otoka Visa (Issa) osnovali su naselje u Lumbardi, što potvrđuje natpis pronađen na Koludrtu.
Raspad grčkih kolonija donio je snažne migracije Ilira s obližnjeg kopna. Za vrijeme rimske vladavine, otok je postao sve naseljeniji, a Rimljani su nastojali romanizirati Ilire. Dolaskom Slavena na Balkan u 7. stoljeću, njihovi su se plemenski savezi naselili duž obale između Cetine i Neretve, a u 10. stoljeću Slaveni su stigli na Korčulu.
Kroz povijest, Korčula je imala mnogo vladara. Godine 1000., mletački dužd Pietro II. Orseolo osvojio je Korčulu, a kasnije je bio pod vlašću hrvatsko-ugarskih kraljeva, Mlečana, Bosne, pa čak i Dubrovačke Republike. Statut iz 1214., sačuvan u izdanju iz 1265., regulirao je odnose stanovništva otoka i propisivao brojne odredbe vezane uz brodogradnju, poljoprivredu i trgovinu. Od 1420. do 1797. godine, Korčula je bila dio Mletačke Republike, uživajući određeni stupanj autonomije.
Nakon pada Mletačke Republike, otok je bio pod vlašću Austrije, Francuske, Rusije i Engleske. Od 1918. do 1921. godine, Korčula je bila pod talijanskom vlašću, a zatim je postala dio Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Nakon uspostave Federalne Narodne Republike Jugoslavije nakon Drugog svjetskog rata, Korčula je postala dio Narodne Republike Hrvatske. Tijekom Domovinskog rata devedesetih godina, otok je dao značajan doprinos, prihvaćajući tisuće izbjeglica i sudjelujući u obrani Hrvatske.
Danas Korčula uživa u slobodi i suverenitetu kao dio Republike Hrvatske, nastavljajući svoju bogatu povijest i tradiciju.